Lintupönttöilyä

Linnunpönttöjä laitettiin koulun pihalle

Ympäristöraati päätti hankkia linnunpönttöjä pihalle. Linturetkiopas Eero Haapanen tuli 7. huhtikuuta ja toi kaksi pönttöä. Hän kertoi meille linnuista, mihin ne rakentavat pesiä, miten niitä voi tunnistaa laulun perusteella ja eri lintulajeista. Hän näytti kuviakin mm. linnunpoikasista, joilla ei vielä ollut höyheniä.

Eero on harrastanut lintujen tarkkailua jo 40 vuotta. Siksi hän osasi vastata meidän kysymyksiimme. Eero tiesi, mitä lintuja Helsingissä ja koulun lähimetsässä on. Eero kertoi, että pihan pönttöihin voi tulla kottarainen pesimään. Saimme myös tietää, että jos lintuja aletaan ruokkia talvella, niin sitä pitää jatkaa läpi talven.

Pöntöt saatiin puihin tikapuiden avulla. Ne kiinnitettiin rungon ympärille narulla. Pöntön pohjaan kirjoitettiin rekisteritunnus. Nyt on linnunpönttövuosi, koloissa pesiville linnuille tarvitaan koteja. Tavoitteena on miljoona pönttöä koko Suomeen.

Terveisin ympäristöraatilaiset

kuvametsa kuvametsainen kuvametsassa